Poru roku i bajka kamishibai

Witajcie!馃榾

    Tak jak pisa艂am na zako艅czenie ostatniego wpisu dzi艣 b臋dzie o porach roku. Napisz臋 wam r贸wnie偶 o bajkach kamishibai.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/Jahreszeiten_Jahresringe.jpg/220px-Jahreszeiten_Jahresringe.jpg

    Mamy ju偶 marzec co oznacza, 偶e w tym miesi膮cu przywitamy astronomiczn膮 wiosn臋 (21 marca). O tej porze roku jak i o pozosta艂ych trzech, dzi艣 wam opowiem. Postaram si臋 wyja艣ni膰 co jest dla nich charakterystyczne oraz jakie zwierz臋ta i ro艣liny wyst臋puj膮 w ka偶dej z nich.

Zanim przyjdzie wiosna.

    Kwitn膮ce w drugiej po艂owie lutego kotki leszczyny s膮 jednym z pierwszych zwiastun贸w nadchodz膮cej wiosny. Ich pojawienie si臋 stanowi umowny pocz膮tek przedwio艣nia. Mimo niskiej jeszcze temperatury spomi臋dzy topniej膮cych p艂at贸w 艣niegu wydostaj膮 si臋 kwiaty: przebi艣niegi i zawilce. Pojawiaj膮 si臋 te偶 pierwsze ptaki powracaj膮ce z ciep艂ych kraj贸w: skowronki i czajki.


Wiosna

    Kalendarzowa wiosna rozpoczyna si臋 21 marca. Wtedy te偶 ca艂a przyroda budzi si臋 do 偶ycia. Dni staj膮 si臋 d艂u偶sze, robi si臋 coraz cieplej. Ju偶 tylko nocami zdarzaj膮 si臋 przymrozki. Topnieje zalegaj膮cy gdzieniegdzie 艣nieg, zwi臋ksza si臋 wilgotno艣膰 ziemi i powietrza. Wyd艂u偶aj膮cy si臋 dzie艅 i wy偶sze temperatury wywo艂uj膮 du偶e zmiany w 艣wiecie ro艣lin. W marcu budz膮 si臋 do 偶ycia pierwsze drzewa i krzewy. Z zimowego snu budz膮 si臋 owady stanowi膮ce po偶ywienie ptak贸w coraz liczniej powracaj膮cych z ciep艂ych kraj贸w. Ptaki buduj膮 gniazda i sk艂adaj膮 jaja. Na terenach podmok艂ych s艂ycha膰 odg艂osy 偶urawi.


    Ciekawostka wiosenna: Czy wiesz, dlaczego bieli si臋 drzewa w sadach? W czasie przedwio艣nia dni s膮 ciep艂e, ale nocami mog膮 zdarza膰 si臋 jeszcze przymrozki. W wyniku tego wiele drzewek i krzew贸w owocowych zbyt szybko budzi si臋 do 偶ycia i wypuszcza li艣cie. Noc膮, kiedy jest ch艂odniej, li艣cie mog膮 ulec uszkodzeniu. Pomalowane na bia艂o pnie odbijaj膮 promienie s艂oneczne. Dzi臋ki temu ro艣lina si臋 nie nagrzewa i nie budzi przedwcze艣nie.

Lato

    Kalendarzowe lato rozpoczyna si臋 22 czerwca. To najcieplejszy okres w roku. Dni s膮 d艂ugie, cz臋sto upalne, a noce ciep艂e. Jest to wi臋c czas najbardziej sprzyjaj膮cy rozwojowi ro艣lin. Wiele z nich w贸wczas kwitnie, inne zaczynaj膮 ju偶 owocowa膰. Lato to r贸wnie偶 czas 偶niw i prac polowych. (Zapach susz膮cego si臋 siana zawsze kojarzy si臋 mi z latem.) Latem czeka na nas niebezpiecze艅stwo w postaci kleszcza. Po powrocie z lasu nale偶y dok艂adnie obejrze膰 swoje cia艂o, szczeg贸lnie te cz臋艣ci, kt贸re by艂y odkryte.


Jesie艅

    Kalendarzowa jesie艅 rozpoczyna si臋 23 wrze艣nia. O tej porze roku szybciej zapada noc i robi si臋 coraz ch艂odniej. Przyroda przygotowuje si臋 do nadchodz膮cej zimy. Li艣cie na drzewach zmieniaj膮 barwy na 偶贸艂te, pomara艅czowe i czerwone. Po czym je zrzucaj膮. Cz臋艣膰 ptak贸w odlatuje do ciep艂ych kraj贸w. Jesie艅 to r贸wnie偶 czas na zbieranie owoc贸w, np. jab艂ek, gruszek, z kt贸rych mo偶emy zrobi膰 przepyszne konfitury.

Zima

    Kalendarzowa zima zaczyna si臋 22 grudnia. Temperatura zim膮 jest niska, cz臋sto ujemna. Zdarzaj膮 si臋 opady 艣niegu i szad藕, a rzeki i jeziora bywaj膮 zamarzni臋te. Dla przyrody jest to czas odpoczynku, ale i wyzwanie – jak przetrwa膰 bez po偶ywienia. O tej porze roku niekt贸re zwierz臋ta, w tym owady, 艣limaki, p艂azy i gady, ukrywaj膮 si臋 w spr贸chnia艂ych pniach, w 艣ci贸艂ce le艣nej, jaskiniach lub po prostu zagrzebuj膮 si臋 g艂臋boko w ziemi. Dziki, sarny i jelenie grzebi膮 w 艣niegu, wyjadaj膮c resztki trawy, korzenie czy pozosta艂e po jesieni owoce.
    
Bajka kamishibai

    Jest to teatrzyk ilustracji Jest to technika opowiadania, wywodz膮ca si臋 z Japonii, wykorzystuj膮c plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnian膮 lub papierow膮 skrzynk膮.
Mia艂am okazj臋 wys艂ucha膰 bajki ,,Pory roku" Profesora Stanis艂awa Czachorowkiego, kt贸ry prowadzi wyk艂ady z Edukacji spo艂eczno-przyrodniczej na moim kierunku.
http://kreatibaj.pl/sklep/pory-roku/
 


    Jest to dla mnie nowa i ciekawa metoda przekazywania uczniom wiedzy. Jako przysz艂y nauczyciel wykorzysta艂abym tak膮 form臋 na pocz膮tek zaj臋膰, aby zainteresowa膰 dzieci/uczni贸w lub te偶 na koniec jako powt贸rzenie zdobytych wiadomo艣ci. Uczniowie mogliby tworzy膰 sami ilustracje i tre艣ci, dzi臋ki temu wykonaliby w艂asn膮 bajk臋 kamishibai. W swojej pracy chcia艂abym wykorzystywa膰 w艂a艣nie takie ciekawe metody przekazywania wiedzy. Mam r贸wnie偶 nadziej臋, 偶e poznam ich jeszcze wi臋cej.


Do zobaczenia!馃檵

Wiola
 











Komentarze

  1. A czy spr贸buje Pani namalowa膰 swoj膮 bajk臋 do teatrzyku ilustracji? Do gotowej, klasycznej bajki lub mo偶e ca艂kiem co艣 nowego? Mo偶e do w艂asnej bajki edukacyjnej lub stworzonej z ChatGPT?

    OdpowiedzUsu艅

Prze艣lij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Walizka z pomys艂ami

Bior贸偶norodno艣膰 wok贸艂 nas