Bioróżnorodność wokół nas

 Cześć!

Bioróżnorodność oznacza rozmaitość form życia występujących na Ziemi.

https://www.agro.bayer.com.pl/co-nowego/bioroznorodnosc

Różnorodność biologiczna jest największa na obszarach położonych w pobliżu równika, na co duży wpływ ma ciepły, wilgotny i stabilny klimat a także wysoka produkcja pierwotna roślinności. 

Znaczenie i ochrona różnorodności biologicznej

Różnorodność biologiczna jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień ekologii i ochrony przyrody. Używana jest głównie w kontekście szacowania potencjalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego, a w szczególności utraty siedlisk, wymierania gatunków oraz zmniejszania się liczby danego gatunku.
W celu zachowania różnorodności biologicznej wprowadza się systemy ochrony gatunkowej, ich zadaniem jest zachowanie różnorodności na poziomie genetycznym, gatunkowym oraz ekosystemowym. Mogą one dotyczyć pojedynczych gatunków roślin i zwierząt lub całych ekosystemów, będących ich środowiskiem życia.


Łąka miejsce występowania największej bioróżnorodności- jak o nią dbać


https://pl.wiktionary.org/wiki/%C5%82%C4%85ka

Czynnikiem w największym stopniu oddziałującym negatywnie na zwierzęta i rośliny zasiedlające łąki i pastwiska są melioracje odwadniające. Dlatego starajmy się je ograniczać. ograniczmy nawożenie i opryski herbicydami. Pamiętajmy również o właściwym koszeniu – od wewnątrz do zewnątrz łąki, tak aby zwierzęta miały szansę uciec w bezpieczne miejsce. Inaczej są zapędzane w pułapkę na środku koszonej łąki. Powoduje to śmierć przeważnie jeszcze nielotnych piskląt derkaczy, czajek i innych, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem. Jest to także niezgodne z prawem. Pamiętajmy także o terminie koszenia.


Łąka kwietna- pomysłem na zachowanie różnorodności biologicznej


https://systemyogrodowe.pl/produkt/laka-kwietna-raj-dla-owadow/


Odpowiedni dobór roślin do stanowiska, na którym będą rosnąć sprzyja ograniczeniu wody zużytej do podlewania, a mniejsze wymagania dotyczące pielęgnacji, czyli przede wszystkim koszenia, sprawia, że oszczędzamy energię zużywaną do napędzania kosiarki. Niebagatelne znaczenie ma również działanie przyciągające owady, a więc pszczoły, trzmiele i motyle, które na kwietnej łące znajdują idealne miejsce do zbierania nektaru i pyłku kwiatowego.

Łąka kwietna mieni się bowiem wszystkimi kolorami, a kwiaty łąkowe kwitną od wiosny aż do późnej jesieni, zmieniając kolorystykę i wygląd łąki z tygodnia na tydzień. Dzięki temu otoczenie domu zyskuje sielski charakter.

Ważnym atutem łąki kwietnej są jej niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Niepotrzebne, a wręcz przeciwnie - jest jej regularne koszenie zepsuje oczekiwany efekt. Można zatem powiedzieć, że jest to idealne rozwiązanie dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na regularne koszenie trawnika oraz dla osób, które chcą mieć ładne otoczenie domu, ale nie lubią lub z różnych powodów nie mogą wykonywać prac ogrodowych regularnie. Łąki nie trzeba również nawozić, ani podlewać.


W sklepach dostępne są gotowe mieszanki kwiatów do wysiania w naszych ogrodach.


Na dziś to wszystko

Wiola


Komentarze

  1. A jak powiązać łąki kwietne i bioróżnorodność z edukacją społeczno-przyrodniczą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możemy na terenie przedszkola i szkoły stworzyć miejsce dla kwietnej łąki, obserwować owady i rośliny.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Walizka z pomysłami

Poru roku i bajka kamishibai