Komunikacja w społeczeństwie
26.02.2023
Na początek kilka słów o mnie.
Mam na imię Wiola i jestem studentką drugiego roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na UWM w Olsztynie. Pochodzę z Podlasia jest to bogaty przyrodniczo obszar. Mieszkając w tak pięknym miejscu trudno jest nie kochać natury. Lubię uwieczniać ją na fotografiach.
Dlaczego dziennik refleksji w postaci bloga?
Pomysł na pisanie dziennika refleksji został przedstawiony na edukacji społeczno-przyrodniczej. Jest to jedna z propozycji form zaliczenia tego przedmiotu. Podeszłam trochę do tego z dystansem, po co pisać swoje przemyślenia po zajęciach i na dodatek dzielić się nimi w sieci. Postanowiłam jednak przemyśleć jeszcze raz ten pomysł i zdecydowałam, że zacznę go pisać.
Wydawałoby się, że wykład z edukacji społeczno-przyrodniczej będzie tak samo lub podobnie prowadzony, czyli wykładowca będzie przekazywał nam teorię z pomocą prezentacji multimedialnej. Po pierwszych zajęciach okazało się, że będzie wyglądało to nieco inaczej. A mianowicie będzie to połączenie i wykorzystywanie tej teorii w praktyce, poprzez ciekawe eksperymenty, które w przyszłości będę mogła wykorzystywać w swojej pracy jako nauczyciela.
Jakim chcę być nauczycielem?
W przyszłości chciałabym zostać nauczycielem, który przekazuje wiedzę w kreatywny sposób, zachęcając uczniów do dalszego poznawania świata i rozwijania swoich zainteresowań. Chcę być również nauczycielem otwartym na pomysły uczniów i mieć z nimi dobry kontakt. Myślę, że pomogłoby to w stworzeniu dobrej atmosfery podczas lekcji.
Pierwsza moja refleksja będzie dotyczyła komunikacji społeczeństwa, a dokładniej o zmianach w niej zachodzących. Komunikacja przeszła dość długą ewolucję. Informacje przekazywane były za pomocą ruchu, malowideł, opowieści, pisma, listów wysyłanych pocztą, radia czy telewizji, kończąc na Internecie. Jednak ludzie potrzebują spotkań, rozmów na żywo, aby móc spojrzeć komuś w oczy podczas rozmowy, czy nawet uścisnąć dłoń na powitanie i pożegnanie. Musimy się też zastanowić, czy nowe technologie to szansa czy zagrożenie dla społeczeństwa. Nowe technologie to tylko urządzenia, jednak nieodpowiednio wykorzystywane mogą stać się zagrożeniem. Większości społeczeństwa jest uzależniona, np. od Internetu, telefonu. Z drugiej strony, stanowią one ogromny postęp cywilizacyjny, umożliwią dostęp do baz informacji, szybką i efektywną komunikację międzyludzką czy szerokorozumianą rozrywkę. Uważam, że bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest ważny w naszym życiu.
Na dziś to tyle.
Do następnego razu.🖐🖐
Wiola
Komentarze
Prześlij komentarz